ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

10/recent/ticker-posts

15η νίκη για τον Vivechrom Α.Ο Αγρινίου

Τη 15η νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου που επιβλήθηκε στο κλειστό του Αγίου Παύλου του Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου με 82 - 78. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη βρέθηκε μόνη της στην 4η θέση φτάνοντας τους 41 βαθμούς και απέκτησε προβάδισμα για να κλείσει τη χρονιά μέσα στην τετράδα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και με την ολοκλήρωσή του ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 2 πόντους.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο ημίχρονο. Ο γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 στο τρίτο δεκάλεπτο και 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 76 - 76. Ο Τασόπουλος με 3 πόντους έκανε το 76 - 79, ο Μητσάκης μείωσε σε 78 - 79 με δύο βολές, όμως με δύο βολές του Τάσσου και μία του Γκρέκα διαμορφώθηκε το τελικό 78 - 82.
Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κιγμέτογλου με 20 και ακολούθησαν ο Μουρατίδης με 19 και οι Μητσάκης και Σταύρου με 16. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο εκπληκτικός Χρήστος Σταμούλης που σημείωσε 21 πόντους και ακολούθησαν ο Τάσσος με 18 και ο Μπερερής με 11.

Δεκάλεπτα: 22 - 24, 32 - 46, 52 - 58, 78 - 82.

Διαιτητές: Θεοδώρου - Κοϊμτζόγλου.

Α.Σ. ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Άγγελος Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 16(3), Λεμονάκης, Μουρατίδης 19(3), Μαυρίδης 2, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 3, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 20, Σταύρου 16(2), Μάρκου, Βαϊντερλής.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7(1), Μπέρερης 11(1), Σταμούλης 21(4), Τάσσος 18, Πουρνάρας, Μπαρούχας 9(2), Γκρέκας 9(1), Μήτσου 4, Μακρής 3(1).