ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

10/recent/ticker-posts

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Εθνική Νέων!

“Αποκαθήλωσε” την Ισπανία και σήκωσε την... Ευρω-κούπα μέσα στο Ηράκλειο - Η Εθνική Νέων νίκησε την αντίστοιχη του Ισραήλ με 65-56 στον τελικό που έγινε στο “Δυο Αοράκια” και κατέκτησε αήττητη το Eurobasket U20
- Δάκρυα χαράς από τους διεθνείς για το τρίτο χρυσό αυτής της ομάδας

πηγή:newsit.gr

Η παρέα του Χαραλαμπόπουλου και του Κόνιαρη έγραψε ακόμα μία “χρυσή” σελίδα στο βιβλίο του ελληνικού μπάσκετ, στέλνοντας στον έβδομο ουρανό τους Κρητικούς, αλλά κι όλους τους υπόλοιπους Έλληνες.
Πρώτος σκόρερ για τη “γαλανόλευκη” ήταν ο Αντώνης Κόνιαρης, ο οποίος μέτρησε 15 πόντους, ενώ πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος είχε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Το άγχος κυρίευσε τους παίκτες των δύο ομάδων, οι οποίοι τα “έσπασαν” στο πρώτο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα είχε 9/32 σουτ (28%), ενώ το Ισραήλ 7/29 (24%), με αποτέλεσμα να παρακολουθήσουμε ένα από τα χειρότερα πρώτα εικοσάλεπτα της διοργάνωσης.

Οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο, με τους Ισραηλινούς να ξεκινούν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και να προηγούνται με 2-14 στο 8′ και τη “γαλανόλευκη” να αντιδρά στη συνέχεια, μειώνοντας στους 7 πόντους (9-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Η αντεπίθεση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ελληνική άμυνα να “πνίγει” τους Ισραηλινούς, οι οποίοι έμειναν άποντοι στα επτά πρώτα λεπτά (!) της δεύτερης περιόδου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η “γαλανόλευκη” να τρέξει ένα σερί 9-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγηθεί με 18-16. Η Εθνική μας ομάδα δεν έχασε εκ νέου το προβάδισμα κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +3 (26-23), έπειτα από τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική Ελλάδας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τον Αντώνη Κόνιαρη να δίνει το σύνθημα, η “γαλανόλευκη” ξέφυγε με 32-25 στο 22′, ενώ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-25) στο 24′, με τον Χαραλαμπόπουλο να παίρνει την σκυτάλη.  Με το σκορ στο 39-27, οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 39-33. Η ομάδα του Όντεν Κάτας μείωσε και στους 4 πόντους (45-41) λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά ο Νίκος Δίπλαρος με μεγάλο τρίποντο, έφερε τη “γαλανόλευκη” στο +7 (48-41 στο 30′).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 50-43, η “γαλανόλευκη” έτρεξε σερί 9-0, με τον Κόνιαρη να γράφει το 59-43 με τρίποντη “βόμβα” στο 35′ και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη. Το Ισραήλ μείωσε σε 59-48, αλλά ουδέποτε κατάφερε να φανεί απειλητικό, με τη “γαλανόλευκη” να φτάνει δίχως άγχος στην τελική επικράτηση και στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου!
Τα δεκάλεπτα: 9-16, 26-23,  48-41,  65-56.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 12 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (5 τρίπ., 6 ριμπ.), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μουράτος 3, Τάταρης.

ΙΣΡΑΗΛ: Άρτζι 7 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10 (7 ασ., 6 λαθ.), Χούμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7 (1), Κόπερμπεργκ 5 (7 ριμπ.), Νάτσια, Ζούσμαν 23 (5 τρίπ., 7 ριμπ.).